Масажът по време на бременност – подкрепа за тялото и психиката

Интервю със Станислава Николова, кинезитерапевт и експерт по пренатален масаж

От началото на март към екипа на Медицински център „Д-р Иван Сигридов“ се присъединява Станислава Николова – кинезитерапевт, магистър по ерготерапия и медицинска рехабилитация към МУ, хоноруван преподавател по пренатален масаж в катедрата по кинезитерапия към НСА. В това интервю тя споделя своя подход към терапията, важността на холистичния поглед върху човешкото тяло и как масажът при бременни може да бъде ключов инструмент в постигането на баланс и здраве.

Как бихте описали своя подход на работа?

Определям себе си като холистичен физиотерапевт – държа на цялостния поглед върху проблема, с който е дошъл при мен даден човек, и разглеждам различни аспекти от неговото битие. Опитът ми е показал, че ако искаме да постигнем нещо повече от краткотрайно облекчение, трябва да навлезем в дълбочина и цялостност. Това означава да проучим не само двигателните модели, но и житейските и психологическите стереотипи на човека, да отчетем особеностите на характера и душата му. Това ни дава по-добра представа за начините, по които можем да достигнем до него, за да създадем необходимата мотивация за действие.

Каква роля има пациентът в терапевтичния процес?

Убедила съм се, че моите знания и умения са важни, но без активното и осъзнато участие на пациента в процеса, резултатът се отдалечава във времето. Затова обръщам голямо внимание на начина на живот на хората, с които работя, и особено на начина, по който се чувстват. Но нека не създаваме погрешна представа – не снемам анамнези и не правя психологически анализ. Това идва естествено, по време на същинската част на моята консултация, чрез наблюдение и анализ върху информацията, която тялото ми дава.

Какво място заема масажът в контекста на работатата ви с бременни?

Масажът е основното ми средство за работа. Класическият масаж, с който започвам, е моят начин да „прочета“ тялото – да разбера мускулния тонус, да проуча дисбалансите, реактивността на нервната система и най-важното – състоянието на вегетативната нервна система, която дирижира процесите в нашето тяло. Тя обаче силно се влияе от емоционалното ни състояние. Ето защо е от изключителна важност актът на доверие между пациент и терапевт, който се случва много естествено по време на масажната процедура. Веднъж получила тази ценна информация, масажът става базата, върху която се гради специфичната работа, в зависимост от проблема, който имаме да решаваме.

Какъв тип масаж прилагате на своите пациенти?

Трудно ми е да определя какъв точно тип масаж прилагам. Изучавала съм различни парадигми в областта, както и в сферата на алтернативната медицина, от които, като най-значими, ще спомена китайската медицина и остеопатията. Начините, по които може да се въздейства, са много и най-разнообразни. Познаването на широкия спектър от възможности е от съществено значение в консултирането, особено във времената на технологиите, интернет и инфлуенсърите, когато човек лесно може да се изгуби в огромния обем информация и възможности.

„Класическият масаж е моят начин да „прочета“ тялото – да разбера мускулния тонус, дисбалансите, реактивността на нервната система и състоянието на вегетативната нервна система, която дирижира процесите в нашето тяло.“

Как алтернативната медицина допълва вашата работа?

Прекрасният ефект на масажа и иглотерапията, особено в комбинация, дава много добри резултати за регулиране на вегетативната нервна система. Това е решаващо при много актуални проблеми, свързани с женското здраве и фертилитет. Остеопатията, например, е особено ефективна при механични причини за затруднения при забременяване или износване на бременност – сраствания и некоректни адаптации на фасцията от най-различно естество.

„Масажът помага не само за облекчаване на дискомфорта по време на бременността, но и играе ключова роля в следродилното възстановяване, включително в грижата за белега след раждане със секцио.“

Има ли състояния, при които масажът не е препоръчителен?

Когато разполагаме с богат набор от терапевтични инструменти, рядко има състояния, при които масажът е напълно противопоказан. С прийомите на алтернативната медицина излизаме от рамките на опорно-двигателния апарат и можем да помагаме при най-различни казуси, които пряко или косвено влияят върху самочувствието – стрес, безсъние, функционални смущения, като рефлукс и киселини.

Каква е ролята на кинезитерапевта в съвременната медицина?

Нашата основна работа е да оценим двигателното състояние на пациента и да му дадем насоки за подобрението му. Често хората не осъзнават определени двигателни навици, които им вредят, и затова моят фокус е върху осъзнаването и промяната им. Създаването на мотивация за тази промяна е ключова част от работата ми, а самото изпълнение често поверявам на други специалисти. Това се случва чрез детайлен анализ на моите наблюдения по време на консултацията, представен на достъпен и разбираем език, съобразен с индивидуалните нужди и начин на живот на пациента. Индивидуалният подход е от съществено значение за изграждането на ефективна и успешна терапевтична връзка.

Какво е вашето отношение към мултидисциплинарния подход в грижата за пациентите?

За себе си съм се убедила, че не мога да покрия огромния периметър от знания, необходими за комплексното здраве на човека. Затова с удоволствие си партнирам с водещи експерти в различни области, които допълват моята работа. Имам щастието да работя в тясно сътрудничество с изключителни специалисти, което ми позволява да бъда надежден източник на информация и да насочвам пациентите си към възможно най-добрите решения за тяхното здраве.

Какво ви мотивира в работата ви?

Вярвам, че терапията е процес, който трябва да бъде не само ефективен, но и вдъхновяващ за пациента. Всеки човек носи своята уникална история, а моята роля е да намеря най-подходящия път към неговото благополучие. Особено вдъхновяваща за мен е работата с бременни жени и родилки – масажът помага не само за облекчаване на дискомфорта по време на бременността, но и играе ключова роля в следродилното възстановяване. Грижата за белега след раждане със секцио, подпомагането на регенерацията на тъканите и възстановяването на цялостния баланс на тялото са моменти, в които виждам колко мощна и трансформираща може да бъде терапията. Тези процеси ме мотивират да продължавам да търся най-добрите подходи за всяка жена, която ми се доверява.

Интересувате се от консултация и пренатален масаж със Станислава Николова?

Запазете час на телефон

Сподели това

Копирайте връзката в клипборда

Копирай