Бебетата се успокояват повече от песни, отколкото от реч
Музиката въздейства благоприятно не само на възрастните, но и на най-малките. Оказва се, че бебетата остават спокойни за двойно по-дълго време, когато слушат песен, която дори не са чували, отколкото когато слуша реч. Това твърди проучване на университета в Монреал, проведено сред трийсет здрави бебета на възраст между шест и девет месеца.
Музиката е универсален език
Има нещо в музиката, което естествено провокира по-специална реакция у хората. Възрастните и по-големите деца реагират на музика, която им харесва, като тактуват с крак, ръка или кимат с глава. Бебетата все още нямат необходимите физически и когнитивни умения, за да покажат с външното си поведение, че дадена мелодия или песен им харесва. Въпреки това, изследователите са на мнение, че те могат да бъдат увлечени от музиката, която с терапевтичния си ефект ги успокоява повече, отколкото слушането на реч.
Да говорим или да пеем на детето си?
Разбира се, че и двата модела са важни за развитието на бебето. Когато обаче целта е успокоение, мелодиите за най-малките, със своя специфичен диапазон от тонове и ритми, се оказват много по-ефективни. Дори да са на език, който мъниците не разпознават.
За да достигнат до този извод, изследователите от университета в Монреал предприемат различни мерки с цел да гарантират, че реакцията на бебетата към музиката няма да се повлияе от други фактори, като например афинитета към майчиния глас. Затова както речта, така и музиката, насочени към бебетата, са на чужд за тях език и са възпроизведени на запис, за да се гарантират неутрални социални взаимодействия между дете и изпълнител. Родителите, макар и присъстващи на експеримента, остават зад децата си, с цел да няма визуална или тактилна стимулация.
Изследователите възпроизвеждат записите докато бебетата не покажат типичните признаци, че са готови да се разплачат. Оказва се, че докато слушат песента на чужд език, бебетата остават спокойни средно за около девет минути. За сравнение, когато слушат чужда реч, насочена към тях или възрастни, те са спокойни едва за половината от това време.
Заключение
Тези изводи са важни, защото в много случаи майките предпочитат утешат бебето си с реч, пред това да им пеят, пропускайки емоционално-регулаторните свойства на музиката. Нещо повече, изследователите смятат, че музиката и пеенето могат да бъдат от полза на родители, които в конкретния момент не могат да успокоят детето си чрез говорене, защото самите те са изнервени или обстановката не е подходяща.
Източници
Mariève Corbeil, Sandra E. Trehub, Isabelle Peretz. Singing Delays the Onset of Infant Distress. Infancy, 2015; DOI: 10.1111/infa.12114
Singing calms baby longer than talking, Science Daily, 2015