Защо мултитаскингът е вреден за мозъка?
„Умение да управлява няколко задачи едновременно“. Срещали сме подобно изискване в обяви за работа. Често се случва да го прилагаме дори в натовареното ежедневие, извън служебните ангажименти. Мултитаскингът (от анг. multitasking) обаче се оказва особено опасен за мозъка и неврологичното здраве. И това се подкрепя от много научни доказателства.
Какво е мултитаскинг?
Когато говорим за мултитаскинг, често имаме предвид ситуации, в които се опитваме да правим две или повече неща едновременно. Например, да отговаряме на имейли, докато участваме в конферентен разговор, или да гледаме телевизия, докато скролваме в социалните мрежи. Това изглежда функционално и спестяващо време, но си има цена.
Човешкият мозък е изумителен орган, който е способен да обработва огромно количество информация, но в разумни граници. Когато се занимаваме с мултитаскинг, ние по същество искаме от мозъка си да разделя вниманието и да превключва бързо между различни задачи.
Представете си, че искате да си починете. Лягате на дивана, включвате телевизора и решавате да проверите какво се случва в социалните ви мрежи. Вашият мозък непрекъснато ще премества фокуса си между това какво се излъчва и говори по телевизора и онлайн съдържанието, което разглеждате. Това постоянно превключване буквално изтощава енергийните ресурси на мозъка, тъй като той работи по-ефективно, когато има фокус и се изпълнява една конкретна задача.
Какво е влиянието на мултитаскинга върху мозъка?
Защо да вършим няколко неща едновременно е толкова предизвикателно за нашите мозъци? Всичко се свежда до това как мозъкът обработва информацията. Когато се съсредоточим върху една задача, мозъкът разпределя всичките си когнитивни ресурси върху нея с идеята тя да се изпълни максимално добре. Въпреки това, и при мултитаскинга мозъкът се опитва да отделя внимание на всяка от задачите, но в един момент се предава.
Нарушава паметта
Редица изследвания потвърждават, че мултитаскингът влияе отрицателно върху когнитивните функции, като внимание, памет и решаване на проблеми. Жонглирането с множество задачи и постоянният приток от нова информация изтощава мозъка. Резултатът е намалена способност за концентрация и невъзможност човек да се фокусира върху едно нещо за по-дълго време. Нещо повече, често вършенето на много неща едновременно се свърза с по-високи нива на стрес. Това може да доведе до умствена умора и трудности при запомнянето на информация.
Води до нерационални и прибързани решения
Мултитаскингът може също да наруши способностите за вземане на решения. Превключването между различни дейности изисква от мозъка определено време, за да се фокусира и ориентира отново. Този преходен период може да доведе до грешки в преценката, тъй като често се борави с непълна информация. Доказано е, че хората, които изпълняват няколко задачи едновременно, са по-склонни да вземат импулсивни решения и да пренебрегват важни подробности. Тоест, мит е, че мултитаскингът повишава продуктивността.
Влошава мозъчното здраве в дългосрочен план
Постоянното разсейване с много задачи едновременно може да има дългосрочни последици за мозъчното здраве. Проучванията са установили, че хората, практикуващи регулярен мултитаскинг, имат по-ниска плътност на сивото вещество в определени области на мозъка, свързани с когнитивния контрол и емоционалната регулация. Сивото вещество е отговорно за обработката на информация и осъществяването на връзки между различните области на мозъка. Намалената му плътност вследствие на мултитаскинга повишава риска от проблеми с психичното здраве.
Оказва негативен ефект върху социалните взаимодействия
Когато постоянно разпределяме вниманието си между множество задачи, това оказва негативно влияние върху пълноценните отношения с другите. Няма начин човек да слуша внимателно, ако едновременно с това изпълнява няколко задачи. Резултатите могат да бъдат недоразумения, намалена емпатия и адекватност.
Как да се справим с мултитаскинга?
Понякога вършенето на много неща едновременно е неизбежна част от живота. Например, когато човек стане родител, той в повечето случаи е принуден от обстоятелствата да отглежда децата си, докато едновременно с това се грижи за дома и прехраната.
В много други ситуации обаче мултитаскингът е въпрос на избор, а промяната започва с малки стъпки. Ето няколко примера, които може да приложите в ежедневието.
- Ограничете гледането на няколко екрана едновременно
- Оставете телефона в друга стая докато работите
- Опитайте да работите върху една задача минимум 30 минути преди да се прехвърлите на друга
- Отделете си специално време от деня за действия като скролване в социални медии или проверка на имейли, вместо да го правите през няколко минути, докато вършите нещо друго
- Създайте си работно пространство, което да е чисто, прегледно и да не ви разсейва с излишни предмети. Разхвърляните помещения и места нарушават концентрацията на мозъка
Информацията в тази статия не е медицински съвет.
Използвани източници:
Madore KP, Wagner AD. Multicosts of Multitasking. Cerebrum. 2019 Apr 1;2019:cer-04-19. PMID: 32206165; PMCID: PMC7075496.
O’Hagan, M. Multitasking is Bad for Your Brain. The Quiet Workplace (2023)
Why Multitasking Doesn’t Work, Cleveland Clinic (2021)