Безплодието е свързано с повишен риск от системни автоимунни ревматични заболявания след раждане

Жените с нелекувано безплодие са с повишен риск от системни автоимунни ревматични заболявания през деветте години след естествено зачеване, в сравнение с тези без репродуктивни проблеми.
Това установява ново проучване на изследователи от Университета в Торонто Скарбъроу, Канада, публикувано в Human Reproduction – едно от водещите световни списания по репродуктивна медицина. Резултатите показват, че рискът от развитие на системно автоимунно ревматично заболяване остава висок при жени с нелекувано безплодие, дори след отчитане на по-честите усложнения като прееклампсия, преждевременно раждане преди 37-ма гестационна седмица и мъртво раждане – всички те свързвани с безплодието и неговото лечение.
Системни автоимунни ревматични заболявания и тяхната връзка с безплодието
Системни автоимунни ревматични заболявания са редки, но влошаващи живота заболявания, при които имунната система става свръхактивна и атакува собствените тъкани на организма. Сред тях са:
- Системен лупус еритематозус – възпаление на съединителната тъкан, характеризиращо се с кожни обриви, болки и отоци в ставите, възпаление на бъбреците и перикарда (обвивката на сърцето).
- Синдром на Сьогрен – засяга предимно жлезите с външна секреция – особено слюнчени и слъзни, водейки до сухота в устата и очите.
- Възпалителна миопатия – причинява бавна, но прогресивна мускулна слабост, възпаление и болка.
Системни автоимунни ревматични заболявания засягат по-често жените, особено в репродуктивна възраст.
Методология на изследването
Докато предишни изследвания показват, че жените с безплодие често имат нарушения в имунната система, малко проучвания разглеждат връзката между безплодието и автоимунните заболявания.
Канадският екип фокусира изследването си върху това дали безплодието е свързано с повишен риск от развитие на системни автоимунни ревматични заболявания при жени, които са износили и родили дете, като същевременно отчитат и потенциалните усложнения по време на бременността.
Анализирани са данни от 568 053 едноплодни бременности в периода 2012 – 2021 г. при 465 078 жени на възраст между 18 и 50 години, които нямат предварително диагностицирани системни автоимунни ревматични заболявания.
Групи в изследването
Изследователите разпределят участничките в изследването в следните четири групи:
- Жени без репродуктивни проблеми, заченали естествено (88%) – Контролна група
- Жени, страдащи от безплодие, които не са били подложени на репродуктивно лечение (9.2%)
- Жени, страдащи от безплодие, подложени на неинвазивно лечение (1.4%) – напр. стимулиране на овулацията или вътрематочна инсеминация
- Жени страдащи от безплодие, подложени на инвазивно лечение (1.4%) – напр. ин витро оплождане (IVF) или интрацитоплазмена инжекция на сперматозоид (ICSI).
Основни резултати
Проучването проследява жените средно за 6.5 години (диапазон: 4 – 9 години), а в анализа учените отчитат влиянието на фактори като възраст, диабет, затлъстяване, ендометриоза, тютюнопушене и репродуктивна история.
Резултатите показват, че жените с нелекувано безплодие имат 25% по-висок риск от развитие на системни автоимунни ревматични заболявания в рамките на 9 години след раждането, в сравнение с жени без репродуктивни проблеми. Този повишен риск се запазва дори след отчитане на други усложнения на бременността, свързани с имунната система.
За по-ясна представа:
- Сред 10 000 жени, проследени за една година, се регистрират 9 нови случая на автоимунни заболявания при тези без репродуктивни проблеми.
- При жените с нелекувано безплодие случаите са 13.
Любопитно е, че жените, подложени на лечение за безплодие, независимо дали с медикаменти за стимулация на овулацията или чрез ин витро оплождане, не показват същия повишен риск. Техните нива на автоимунни заболявания са сходни с тези при жените без репродуктивни проблеми – около 11 случая на 10 000 жени годишно.
Възможни обяснения и изводи
Фактът, че жените, лекували безплодието си, не са с повишен риск, може да се дължи на т.нар. „ефект на здравия пациент“. Учените предполагат, че тези жени обикновено имат по-добър достъп до медицински грижи и като цяло са в по-добро здравословно състояние.
Тези открития са важни, тъй като безплодието може да бъде ранен индикатор за бъдещо развитие на автоимунни заболявания. Те често остават неразпознати в продължение на години, тъй като диагнозата изисква многократни лекарски консултации и изследвания.
Ранното откриване е ключово за предотвратяване на увреждане на органи и подобряване на качеството на живот. Затова изследователите препоръчват при жени с безплодие да се следят потенциални ревматологични симптоми като хронична умора, ставни болки и кожни обриви, както и някои гинекологични признаци като сексуална дисфункция.
Ограничения и бъдещи изследвания
Проучването установява връзка между безплодието и автоимунните заболявания, но не доказва пряка причинно-следствена връзка. Освен това не разглежда в детайл възможните причини за безплодие, като ендометриоза, анатомични аномалии или напреднала възраст.
Според изследователите бъдещи проучвания трябва да се фокусират върху специфичните фактори, които могат да свързват автоимунните заболявания с репродуктивното здраве, и да изследват биологичните механизми, които биха могли да обяснят тази връзка.
Източници:
Association between infertility and incident onset of systemic autoimmune rheumatic disease after childbirth: a population-based cohort study”, by Natalie V. Scime et al. Human Reproduction journal. doi:10.1093/humrep/deae253
ESHRE, 2024