Как стресът засяга чревните бактерии и имунитета?

Връзката между мозъка и здравето на червата е област на нарастващ интерес в науката. Факт е, че психологическият стрес може да навреди на способността на тялото да се бори с инфекциите. Също така е известно, че чревните бактерии играят ключова роля в поддържането на здрава имунна система. Какъв обаче е точният механизъм, по който стресът и психичните състояния променят чревното здраве и на свой ред повлияват на имунната система?

Скорошно проучване, проведено сред над хиляда опитни мишки, може би дава отговор. То установява специално взаимодействие между мозъка и червата, в което важна роля имат Брунеровите жлези – малко известна структура в храносмилателната система.

Защо Брунеровите жлези са важни за чревното здраве?

Брунеровите жлези, разположена в дванадесетопръстника (началото на тънкото черво), са сложни тръбести жлези, които произвеждат алкална слуз. Тя предпазва лигавицата на дванадесетопръстника и червата от киселинния химус и помага за неутрализиране на стомашната киселина. По този начин слузта на Брунеровите жлези осигурява оптимално pH за ензимната активност и служи като субстрат за растежа на полезните чревни бактерии.

Учените предполагат, че работата на тези жлези може да обясни механизма, по който стресът засяга чревните бактерии и имунната защита. Те се позовават на предишни проучвания, които показват, че стресът може да намали популацията на полезни бактерии като Lactobacillus в червата, което прави организма по-уязвим към инфекции. Екипът установява, че премахването на жлезите на Брунер при мишки е довело до по-нисък брой лактобацили. Резултатът: с по-малко лактобацили, мишките са по-склонни да умрат от чревни инфекции и показват различни признаци на системно възпаление.

Оказва се, че Брунеровите жлези са свързващата точка между мозъка и червата и могат да реагират на стрес и други психологически състояния. Но как точно?

Директна връзка от амигдалата до червата

Изследователите констатират, че мозъкът контролира дейността на Брунеровите жлези, използвайки блуждаещия нерв (Вагусен нерв) като комуникационен път. Този нерв, основна част от парасимпатиковата нервна система, контролира много системи от органи в тялото и има ключова роля в редица процеси, свързани с храносмилането, съня, психичното състояние и метаболизма.   

Оказва се, че посредством вагусния нерв Брунеровите жлези директно „комуникират“ с амигдалата – част от лимбичната система на мозъка, която е отговорна за емоционалните реакции, свързани с неприятни гледки, усещания и миризми. По-конкретно, страхът или безпокойството карат амигдалата да намали активността си и да изпраща по-малко сигнали към блуждаещия нерв. Когато това се случи, Брунеровите жлези освобождават по-малко слуз, като по този начин засягат имунитета. Всъщност, излагането на мишките на хроничен стрес има същия ефект върху техния микробиомен състав и здраве като хирургичното отстраняване на жлезите. Обратно, когато централната амигдала се активира, това води до увеличаване на активността на блуждаещия нерв, което от своя страна стимулира жлезите на Брунер да произвеждат повече слуз. Това насърчава растежа на полезните бактерии.

Възможни ползи за подобряване на чревното здраве и имунитета

Проучването подчертава критичната роля, която Брунеровите жлези играят не само за поддържане на здравето на червата, но и за поддържане на имунната система като цяло. Жлезите помагат за създаването на защитна бариера в червата, предотвратявайки навлизането на вредни патогени. Без тази бариера имунната система се компрометира и тялото е по-малко способно да се защитава срещу инфекции.

Също така изследването предлага начини, които потенциално могат да подобрят реакцията на организма срещу стрес. Стимулирането на амигдалата или на вагусния нерв при стресираните мишки е достатъчно, за да нормализира секрецията на слуз от Брунеровите жлези и напълно да обърне ефектите от стреса върху чревния микробиом и имунитета. Даването на пробиотици на мишките също е потенциална терапия за смекчаване на негативните ефекти от стреса.

В заключение, учените вярват, че жлезите на Брунер могат да бъдат важни медиатори при възпалително заболяване на червата, но отчитат, че към момента изследването и потенциалните терапии са насочени към животни. За целта са необходими по-задълбочени клинични проучвания върху хора.

Информацията в тази статия не е медицински съвет.

Използвани източници:

Chang, Hao et al. Stress-sensitive neural circuits change the gut microbiome via duodenal glands, Cell, Volume 187, Issue 19, 5393 – 5412.e30

Dolan, E. Scientists uncover brain-gut connection that impairs immune defenses during psychological stress, Psypost

New Gut–Brain Pathway Directly Impacts the Immune System, Technology Networks

Сподели това

Копирайте връзката в клипборда

Копирай