Депресията може да има видими проявления в мозъка

жена-с-депресия

Приблизително 280 милиона души по света страдат от депресия, като разпространението ѝ е около 50% по-високо сред жените, отколкото сред мъжете. Повече от 10% от бременните жени и тези, които току-що са родили, също изпитват симптоми на депресия.

Депресията е епизодично психично разстройство, което включва периоди на потиснато настроение и загуба на интерес към живота и ежедневните дейности, често редуващи се с епизоди на временно подобрение. Поради сериозното ѝ влияние върху обществото, много научни изследвания са фокусирани върху ранната диагностика и превенция на това състояние.

Специфична мозъчна зона е два пъти по-голяма при пациенти с депресия

Скорошно изследване, публикувано в списание Nature, разкрива, че депресията не е просто психично разстройство, но и състояние, което оставя видими следи в структурата на мозъка. Симптомите на депресия може да идват и да си отиват, но определена мозъчна мрежа, известна като frontostriatal salience network, остава двойно по-голяма при хора с депресия, дори когато симптомите не са налице. Тази зона, разположена в челния дял и стриатума на мозъка, играе роля в обработката на стимули и награди. Откритието е важно, тъй като анхедонията — неспособността за изпитване на удоволствие — е основен симптом на депресията.

Нов подход в диагностиката на депресията

Дълго време невроучените разчитат на функционален ядрено-магнитен резонанс (фЯМР) за наблюдение на мозъчната активност чрез измерване на промените в кръвния поток. Въпреки че този метод е изключително полезен, активността на мозъка варира не само между различни хора, но и в различни моменти при един и същ човек. Тази променливост е особено предизвикателна при изучаването на депресията като епизодично разстройство.

За да проучат това, учените от Медицинския колеж „Уейл Корнел“ включват група пациенти с диагностицирана депресия, както и контролна група здрави участници, и многократно сканират мозъците им с фЯМР в продължение на няколко месеца. Техният нов „дълбок сканиращ“ подход позволява идентифицирането на специфични невронни взаимодействия, които изглежда предразполагат някои хора към развитие на депресия.

Предразположени ли сме към депресия?

Изследването предлага ценна информация, която може да промени разбирането ни за риска от депресия и възможността за ранното му откриване. Данни от мозъчни изображения на 114 деца, събрани преди и след диагнозата депресия, показват, че децата, чиято специфична мозъчна мрежа е по-голяма, са по-склонни да развият депресия по-късно в живота. Може да се каже, че тези мозъци са предварително „програмирани“ за развитие депресия,

Тези нови открития подчертават значението на ранната диагностика и показват, че някои хора може би носят невронна предразположеност към депресия, която остава постоянна във времето.

Източници

Brain Scanning Approach Shows Wiring of Depression, Weill Cornell Medicine

Depressive disorder (depression), World Health Organization

Lynch, C.J., Elbau, I.G., Ng, T. et al. Frontostriatal salience network expansion in individuals with depression. Nature, 2024. https://doi.org/10.1038/s41586-024-07805-2

Сподели това

Копирайте връзката в клипборда

Копирай