Как синята светлина от екраните може да увреди кожата?

В ерата на цифровизацията много хора заспиват и се будят с телефон в ръка, като същевременно прекарват значително време от ежедневието си пред екраните на различните устройства. Оказва се обаче, че синята светлина, излъчвана от тях, крие потенциални вредни въздействия за здравето, включително за кожата.

Какво е синя светлина?

Синята светлина е част от спектъра на видимата светлина, излъчвана от слънцето и от устройства като смартфони, лаптопи и телевизори. Макар че нивата на синя светлина от електронните устройства са значително по-ниски от тези на слънцето (вредните UV лъчи), продължителното време пред екраните може да допринесе за ускореното стареене на кожата и хиперпигментацията.

Как синята светлина влияе на кожата?

Вече има научни данни за потенциалните негативни ефекти на синята светлина върху кожата. Ето основните начини, по които изследователите твърдят, че тя може да навреди.

  • Увеличава пигментацията

Няколко проучвания показват, че синята светлина може да стимулира производството на меланин – пигментът, който придава цвят на кожата. Прекомерната експозиция може да влоши състояния като хиперпигментация, при които кожата произвежда твърде много меланин, което води до тъмни петна.

  • Уврежда колагена и ускорява появата на бръчки

Колагенът е основен белтък, който поддържа кожата здрава и стегната. Някои изследвания показват, че продължителното излагане на синя светлина, особено ако устройството е много близо до кожата, може да ускори разграждането на колагена. В резултат на това се ускорява появата на бръчки и загубата на еластичност. Според изследователите, държането на телефона или лаптопа на около 10 см от лицето значително намалява този риск.

  • Вторично уврежда кожата чрез влошаване на съня

Въпреки че в повечето случаи кожните увреждания не са директен резултат от синята светлина, тя може да влияе негативно индиректно – чрез нарушаването на съня. Синята светлина потиска производството на мелатонин – хормонът, който ни помага да заспим. Това води до лошо качество на съня и хронична умора, които могат да се проявят в кожни проблеми като сивкав, уморен тен и подпухналост около очите.

Освен това, недостатъчният сън повишава нивата на кортизол, което от своя страна може да влоши кожни състояния като акне и розацея. Високите кортизолни нива могат да нарушат бариерната функция на кожата, правейки я по-податлива на дехидратация и увреждане от външни фактори на средата.

Как можем да предпазим кожата от синята светлина?

Има няколко лесни стъпки, с които може да намалите вредния ефект на синята светлина върху кожата си. И не само.

  • Намалете времето пред екрана преди лягане

Намаляването на експозицията на синя светлина вечер ще помогне не само на кожата, но и на качеството на съня.

  • Използвайте нощен режим или филтри за синя светлина

Много устройства предлагат възможността да намалите количеството синя светлина чрез специални настройки или приложения.

  • Носете слънцезащитен крем

Дори когато сте на закрито, използването на продукти със SPF ще осигури известна защита от видимата светлина, включително синята.

Въпреки че синята светлина може да повлияе на кожата по различни начини – от хиперпигментация до влошаване на съня, необходимо е прекомерно и често излагане за негативен ефект само от този фактор. Най-добрият начин за предпазване на кожата е в балансирания подход. Той включва ограничаване на времето пред екраните, използване на подходящи продукти, но и съзнателна холистична грижа за здравето като цяло.

Използвани източници

Austin E, Huang A, Adar T, Wang E, Jagdeo J. Electronic device generated light increases reactive oxygen species in human fibroblasts. Lasers Surg Med. 2018 Feb 5. doi: 10.1002/lsm.22794. Epub ahead of print. PMID: 29399830.

Freeman, M. Blue Light From Your Phone Really Can Affect Your Skin. Here’s How., Science Alert (2024)

Kathleen E. West et al. Blue light from light-emitting diodes elicits a dose-dependent suppression of melatonin in humans, 01 Mar 2011https://doi.org/10.1152/japplphysiol.01413.2009

Li L, Jiang X, Tu Y, Yang Y, Zhang X, Gu H, He L. Impact of blue light on skin pigmentation in patients with melasma. Skin Res Technol. 2023 Jul;29(7):e13401. doi: 10.1111/srt.13401. PMID: 37522494; PMCID: PMC10315449.

Сподели това

Копирайте връзката в клипборда

Копирай