Защо бебетата търкат очите си?

Едно от първите неща, които всеки нов родител научава е, че когато бебето търка очите си, значи е време за сън. Но защо бебетата търкат очите си, когато са уморени? Какво предизвиква това поведение и каква е целта му?
Търкането на очите е резултат от физиологични и неврологични фактори. От една страна то се провокира от сухота в очите, но от друга може да бъде сигнал за умора, механизъм за успокоение, както и симптом на други състояния, които изискват консултация с лекар.
Сухота и дразнене в очите
Знаем, че честотата на мигане играе ключова роля в поддържането на влажността на очите. Любопитен факт е, че новородените и кърмачетата мигат значително по-рядко от възрастните. Ако един възрастен мига средно около 15 пъти в минута, то при бебетата това се случва само няколко пъти или дори веднъж на минута. Когато бебето мига по-малко, очите могат да станат сухи и раздразнени. Стимулирането на слъзните жлези чрез търкане рехидратира очите и облекчава дискомфорта.
Мускулно напрежение в очите
Бебетата прекарват голяма част от времето си, взирайки се в предмети от заобикалящата ги среда и очите им се уморяват. Това се случва и с очите на възрастните при продължително излагане на екрани, ярка светлина или визуална стимулация. В тези моменти на силен фокус, очните мускули се уморяват, а разтъркването на очите им носи облекчение.
Неврологичен сигнал за умора
Реакцията на мозъка при умора включва намаляване на възбудата и бдителността. Хипоталамусът, който регулира циклите сън-събуждане, изпраща сигнали, които предизвикват чувство на умора. Като част от този процес, мускулите около очите могат да се напрегнат поради намален фокус, а това инстинктивно кара бебетата да потъркат очи, за да намалят дискомфорта.
Самоуспокояващ механизъм
Търкането на очите също е форма на самоуспокояващо поведение. Бебетата използват докосването като начин да се успокоят, когато са претоварени или уморени. Нежният натиск около очите активира сетивните нерви, което води до освобождаване на ендорфини, осигуряващи комфорт и релаксация.
Съществува и друга хипотеза, според която търкането на очите задейства окулокардиален рефлекс. Това води до забавяне на сърдечната честота чрез стимулиране на тригеминалния и блуждаещия нерв, които преминават съответно от мозъка към очите и от мозъка в цялото тяло. Когато бебетата търкат очите си, те могат неволно да предизвикат лека стимулация на този рефлекс. Полученото забавяне на сърдечната честота може да провокира усещане на отпускане и спокойствие.
Индикация за алергии
Понякога алергени като прах, полени, пърхот от домашни любимци или определени храни могат да предизвикат имунни реакции у бебето. В отговор на подобни алергични състояния може да се наблюдава засилено търкане на очи, повишено сълзене и лек оток на клепачите.
Усещане за чуждо тяло в окото
В някои случаи в очите на бебето може да попадне чуждо тяло, като мигла или прашинка. Усещането може да причини интензивно търкане на очите, докато бебето се опитва да облекчи дискомфорта. Едно от решенията в тези ситуации е засегнатото око да се промие с физиологичен разтвор.
Никнене на зъбки
Макар и в редки случаи търкането на очите може да е индикация, че на бебето му никнат зъбки. Особено горните зъби могат да причинят болка в горната част на лицето, достатъчна да накара бебето да търка очите си в опит да успокои дискомфорта.
Очна инфекция
Очните инфекции при кърмачета, като конюнктивит или вирусни инфекции, могат да се проявят със зачервяване, сърбеж и секреция от очите. В отговор на неприятното усещане, бебетата също могат да разтриват очите си. При съмнения за подобни инфекции, навременната консултация с лекар е важна, за да се определи точната диагноза и подходящо лечение.
Кога да потърсите лекар?
Винаги когато се притеснявате за здравословното състояние на вашето бебе, е добре да се консултирате с неговия педиатър. Особено ако забележите следните признаци в поведението, като
- Прекомерно или упорито търкане на очите, което не минава
- Придружаващи симптоми като зачервяване, подуване, прекомерно сълзене, отделяне на секрет и др.
Използвани източници:
Why Is My Baby Rubbing Their Eyes?, Healthline
Why do babies rub their eyes when they’re tired?, Live science
Why do we rub our eyes when we’re tired?, BBC