Мога ли да боядисвам косата си по време на бременност?

боя-коса-бременност

След положителния тест за бременност много жени предпочитат да преустановят някои женски ритуали за красота, един от които е да боядисват косата си. Някои обаче смятат това ограничение за мит и продължават с боядисването, дори след раждането, в периода на кърмене.

Застрашава ли наистина здравето на бебето майка, която боядисва косата си по време на бременност? В тази статия ще разгледаме и двете мнения, отчитайки факта, че до момента няма убедителни научни доказателства за и против ползването на боя за коса през бременността.   

Какво има в боята за коса?

На пазара има различни видове бои за коса. Най-често срещаните активни химикали, използвани в тях, включват амоняк, пероксид и парафенилендиамин (PPD). Амонякът повишава нивото на pH на косата, за да настъпи промяна в цвета, пероксидът отнема естествения цвят на косъма, произведен от меланина, а парафенилендиаминът, изложен на кислород, оцветява. Почти всички бои за коса, дори тези етикетирани като „естествени“, съдържат тези химикали.

Въпреки че повечето съединения в боите за коса се считат за безопасни, има противоречиви данни за редица оцветяващи съставки. Използването им като суровини за производство на бои за коса може да доведе до синтеза на други замърсители с потенциална токсичност и повишен риск от канцерогенеза.

Доколко опасна е боята за коса за бебето?

Съществува теоретичен риск, свързан с боядисването на косата по време на бременност, тъй като химикалите могат да преминат през скалпа в майчиния организъм. Според Американската асоциация за бременност (APA) обаче количеството абсорбирана боя вероятно е твърде малко, за да повлияе реално на бебето.

Досегашните проучвания по темата са твърде ограничени и противоречиви. До голяма степен причина за това е етична – рядко бременни жени се включват в клинични проучвания, свързани с влияние на лекарства и козметични продукти.

Все пак, няколко изследвания спекулират за потенциалната връзка между боядисването на косата по време на бременност и ниското тегло при раждане.

Нещо повече, проучване, публикувано в BMC Pregnancy Childbirth, подкрепя хипотезата, че употребата на боя за коса още преди бременността, особено съчетано с наличие на нередовна менструация, се свързва с ниско тегло при раждане.

Изследването припомня, че продуктите за боядисване на коса съдържат големи количества химически вещества, като ароматни амини, органични разтворители, фталати, формалдехид и др. Репродуктивната токсичност на тези химични вещества доказано може да окаже неблагоприятен ефект върху раждането при експерименти с животни. Освен това, други епидемиологични проучвания показват, че професионалните фризьори и козметолози са изложени на по-висок риск от усложнения на бременността, като ниско тегло при раждане, преждевременно раждане, аборт и прееклампсия. Изследователите откриват, че тези рискове се засилват, особено ако жената има нередовна менструация – нещо, което се среща при до 30% от жените между 18 и 40-годишна възраст в общата популация.

Кога боядисването за коса НЕ е безопасно?

Много лекари препоръчват на бременните да изчакат края на 13 гестационна седмица, ако искат да боядисат косата си. Това е с цел да се минимизират евентуалните рискове, защото първият триместър е критичен период, когато много от ключовите органи на бебето се формират и развиват.

Също така е важно да се избягва боядисването на косатата при наличие на отворени рани, абсцеси или заболяване на кожата. Малките отвори в скалпа могат да улеснят навлизането на химикалите от боята в кръвоносната система. Дори да няма бременност, боядисването на косата при наличие на екзема или псориазис, може да предизвика негативна реакция, включително алергичен отговор.

Как безопасно да боядисаме косата си по време на бременност?

За жените, които не могат да се откажат от боядисването на косата си по време на бременност, има няколко полезни съвета, с които да се намалят евентуалните рискове от дискомфорт и негативни ефекти върху бебето.

Направете тест за чувствителност

Преди да нанесете боята за коса, направете тест за чувствителност. Това важи както за нови продукти, така и за боята, която досега винаги сте ползвали. През бременността организмът се променя, така че може да реагира различно на продукти, които преди това жената е ползвала без проблем.

Опитайте балеаж или омбре

Има много начини да освежите цвета на косата си, без да нанасяте боя върху скалпа. При балеажа, например, се боядисват дължините на косата. Нежните акценти променят визията, създавайки допълнителна текстура и „целунат от слънцето“ ефект. При техниката омбре се получава естествено преливане от по-тъмната коса в корените с по-светла по дължините.

Изберете щадяща боя

Изборът от бои за коса е голям, което позволява да откриете продукт, който е най-подходящ за вас. Може да използвате бои без амоняк или без пероксид, или да изберете такава, създадена на растителна основа – например къна (като и тук трябва да се търси продукт с натурални съставки).

Според Американското дружество за борба с рака, полутрайните и трайните бои съдържат по-големи количества химикали, които могат да бъдат канцерогенни. Ако се притеснявате от боядисването на косата си през втория или третия триместър на бременността – временната боя за коса може да бъде подходящо решение.

Проветрявайте по-често

Много бременни са свръхчувствителни на миризми, а боите за коса могат да бъдат прекалено остри. За да се избегне гадене, главоболие или най-общо неразположение от химикалите във въздуха, добре е помещението, в което се боядисвате, да бъде добре проветрявано.

Използвайте ръкавици

Ако не се боядисвате в салон, а правите това сама, задължително е да нанасяте боята за коса с ръкавици, за да предпазите кожата на ръцете от дразнещите химикали. Дори и да не сте бременна обаче, ръкавиците са необходимост.

В заключение, боядисването на косата по време на бременност се счита за сравнително безопасно, стига жената да има здрав скалп и да се спазват необходимите мерки за минимално излагане на токсични химични елементи. Въпреки това, минималните рискове за здравето на бебето и майчиното неразположение, които тази процедура крие, са причина много жени да търсят алтернативни начини да поддържат косата си красива през 9-те месеца.

Тази статия е написана с образователна цел и информацията в нея не е предназначена за превенция, диагностика или лечение. Винаги се консултирайте с лекар или с друг здравен специалист, ако имате въпроси, свързани с Вашата бременност.

Използвани източници:

Can You Dye Your Hair While Pregnant?, Forbes Health, 2023

He L, Michailidou F, Gahlon HL, Zeng W. Hair Dye Ingredients and Potential Health Risks from Exposure to Hair Dyeing. Chem Res Toxicol. 2022 Jun 20;35(6):901-915. doi: 10.1021/acs.chemrestox.1c00427. Epub 2022 Jun 6. PMID: 35666914; PMCID: PMC9214764.

Is It Safe To Dye Your Hair While You’re Pregnant?, Health Cleveland Clinic

Jiang, C., Hou, Q., Huang, Y. et al. The effect of pre-pregnancy hair dye exposure on infant birth weight: a nested case-control study. BMC Pregnancy Childbirth 18, 144 (2018). https://doi.org/10.1186/s12884-018-1782-5

Using hair dye in pregnancy: is it safe?, NHS

Сподели това

Копирайте връзката в клипборда

Копирай